W sobotę 20 czerwca br. w Oddziale IHAR – PIB w Boninie mieliśmy okazję gościć Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Podsekretarza Stanu Pana Jana Białkowskiego. Odwiedziło nas również wielu innych wspaniałych gości, jak Dyrektor Generalny KOWR Pan Grzegorz Pięta, Prezesi dwóch największych polskich hodowli ziemniaka HZZ Zamarte Pan Dr Piotr Kamiński i PMHZ w Strzekęcinie Pani Dr inż. Agnieszka Przewodowska, jak również Pan Dr inż. Tomasz Bieńkowski Prezes Polskiej Federacji Ziemniaka. Wśród gości obecni byli również przedstawiciele MRiRW, przedstawiciele organizacji rolniczych i samorządowych oraz naukowcy Oddziału w Boninie.

W trakcie wizyty Kierownik Oddziału Dr hab. inż. Włodzimierz Przewodowski wspólnie z Dyrektorem IHAR Prof. dr hab. Henrykiem Bujakiem zaprezentowali jednostkę w Boninie, prowadzone w niej prace naukowo-badawcze oraz leżący w strukturach Oddziału w Boninie, jeden z największych w Europie i na świecie Bank Genów Ziemniaka. Odbyła się również konferencja prasowa MRiRW pt: „Odbudowujemy potęgę polskiego ziemniaka”, dotycząca wsparcia dla realizacji „Programu dla Polskiego Ziemniaka” oraz szeroko pojętej branży ziemniaczanej w Polsce. To pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu w Oddziale IHAR-PIB w Boninie.

Jest nam niezmiernie miło, że do spotkania doszło w placówce, która od początku swego istnienia, początkowo jako Instytut Ziemniaka (1966r.), obecnie jako Oddział Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Boninie ma za zadanie naukowo i w praktyce wspierać badania nad ziemniakiem.

Linki www związane z wizytą:

https://twitter.com/jkardanowski/status/1274420078747045894

http://www.prk24.pl/48619351/minister-rolnictwa-program-dla-polskiego-ziemniaka-to-szansa-na-zwiekszenie-oplacalnosci-upraw

https://szczecin.tvp.pl/48628149/pieniadze-dla-rolnikow-poszkodowanych-przez-pandemie-i-wsparcie-eksportu-ziemniakow