Nazwa polska: Rdestówka powojowata
Nazwa łacińska: Fallopia convolvulus
Nazwa angielska: Black bindweed
Kod EPPO: POLCO
Galeria

Rdestówka powojowata – siewka
(fot. S. Wróbel)

Rdestówka powojowata
(fot. S. Wróbel)

Rdestówka powojowata – kwiatostan
(fot. S. Wróbel)
Charakterystyka i opis szkodnika
Rdestówka powojowata jest jednorocznym chwastem jarym z klasy dwuliściennych, którego siewki najliczniej pojawiają się w maju i czerwcu oraz wczesną jesienią.
Cechą charakterystyczną tego gatunku są długie, równowąskie liścienie, a pierwszy liść jest wyraźnie trójkątny.
Ma żółtawobrunatny, wrzecionowaty, głęboki i rozgałęziony korzeń. Łodyga wysokości 20 do 100 cm, kanciasta, u dołu rozgałęziona, wijąca się, szorstka, z krótkimi włoskami. Liścienie równowąskie, długości 10-20 mm, nagie, zielone, pod spodem czerwonawe, zaokrąglone lub tępe na szczycie. Liście właściwe sercowatostrzałkowate, ogonkowe, na szczycie ostro zakończone. Kwiatostan kłosokształtny, złożony z zielonkawobiałych, niepozornych kwiatów. Owocem jest trójgraniasty orzeszek, czarny, zaostrzony na jednym z końców. Nasiona są podługowate, a jedna roślina może wydać 100 do 300 nasion, które zachowują zdolność kiełkowania do 20 lat.
Występowanie i szkodliwość
Rdestówka powojowata występuje w uprawach zbożowych, okopowych, w warzywach i na stanowiskach ruderalnych. Zasiedla niemal wszystkie typy gleb, nie jest gatunkiem wrażliwym na przesuszenie i niedobór składników pokarmowych, ale źle rozwija się na glebach kwaśnych.
Uciążliwość rdestówki powojowatej polega na oplataniu roślin uprawnych, co sprzyja ich wyleganiu, utrudnia zbiór mechaniczny i zwiększa przez to uszkodzenia bulw. Nasiona mogą kiełkować nawet z głębokości 20 cm, dodatkowo mogą być przenoszone wraz z obornikiem i gnojowicą.
Zwalczanie
Metoda mechaniczna
Długi czas od sadzenia do wschodów ziemniaka jest okresem krytycznym (idealne warunki dla rozwoju chwastów), który można wykorzystać do zabiegów mechanicznych. Prowadzi się je za pomocą dostępnych w gospodarstwie maszyn, np. obsypników, bron lekkich, opielaczy itp. Ich głównym zadaniem jest stworzenie jak najkorzystniejszych warunków do szybkiego skiełkowania chwastów, a następnie ich niszczenie kolejnymi zabiegami uprawowymi. Najwyższą skuteczność (nawet ponad 90%) w tej metodzie można osiągnąć, gdy chwasty są w fazie siewek, jednak wraz z rozwojem chwastów skuteczność spada do około 40%. Ten system eliminowania zachwaszczenia w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od warunków pogodowych oraz glebowych. W latach o bardzo mokrej wiośnie metoda mechaniczna jest trudna do zastosowania. Natomiast na plantacjach silnie zaperzonych może przynieść efekt odwrotny, gdyż uszkodzone rozłogi perzu zostają pobudzone do jeszcze silniejszego wzrostu i krzewienia. Dodatkowo system mechaniczny jest najbardziej koszto- i pracochłonny, co jest związane z wielokrotnością przejazdów. Najczęściej metodę tę stosuje się w małych gospodarstwach, gdzie uprawia się ziemniaki na tzw. samozaopatrzenie, i w systemie ekologicznym. Przed wschodami ziemniaka należy wykonać 3 do 6 zabiegów w odstępach 6-8-dniowych. Po wschodach liczba uprawek nie powinna przekraczać 2-3, a każde opóźnienie ich wykonania naraża plantację na uszkodzenia oraz zwiększa możliwość przeniesienia wraz z sokiem patogenów i może nadmiernie przesuszać glebę (zwłaszcza lekkie).
Metoda mechaniczno-chemiczna
Najkorzystniejszy i najbardziej rozpowszechniony system odchwaszczania. Pozwala zaoszczędzić na uprawkach mechanicznych, których stosuje się o wiele mniej niż w systemie mechanicznym. Po sadzeniu wykonuje się najczęściej dwu- lub trzykrotne obsypywanie, a krótko przed wschodami zabieg herbicydem, po którym nie prowadzi się już żadnych zabiegów uprawowych. W tej fazie wegetacji identyfikacja występujących gatunków chwastów może być trudna, dlatego podstawą do zastosowania herbicydów może być dzienniczek zabiegów, który powinien być prowadzony i przechowywany przez każdego profesjonalnego użytkownika środków ochrony roślin. Na jego podstawie można określić, jakie gatunki chwastów mogą stanowić zagrożenie na danym polu.
Metoda chemiczna
Najbardziej skuteczną metodą zwalczania jest zastosowanie herbicydów, które w przypadku tego gatunku najwyższą skuteczność osiągają, gdy chwast znajduje się w fazie siewek, im bardziej bujny wzrost, tym skuteczność mniejsza. Herbicydy w ziemniaku stosuje się w dwóch podstawowych terminach: przed jego wschodami i po wschodach. Po podjęciu decyzji o aplikacji herbicydu należy zapoznać się z jego etykietą-instrukcją, w której zawarte są informacje dotyczące terminów i dawek stosowania. Niektóre substancje aktywne zawarte w herbicydach mają średnią skuteczność (średnia wrażliwość danego gatunku chwastu), po ich zastosowaniu efekt zwalczania może być mało zadowalający, głównie w sytuacji, gdy konkretny gatunek chwastu występuje w dużym nasileniu lub jest w zaawansowanej fazie wzrostu.
Na plantacjach silnie zachwaszczonych można zaaplikować herbicyd nieselektywny, zawierający substancję aktywną glifosat, jest to tzw. system uproszczony. Podstawą jego powodzenia jest obecność chwastów na plantacji, gdyż glifosat jest pobierany tylko i wyłącznie przez liście, natomiast nie może być wschodów ziemniaka (uległyby zniszczeniu!). Nawet kiełki ziemniaka znajdujące się tuż pod powierzchnią gleby mogą zostać uszkodzone (fot. A, B). Bardzo ważne jest dostosowanie pory zabiegu do warunków pogodowych, głównie temperatury i opadów, co często bywa czynnikiem decydującym o jego wysokiej skuteczności. Herbicydy przedwschodowe zaaplikowane zbyt późno, gdy kiełkujące ziemniaki znajdują się tuż pod powierzchnią gleby, po silnych opadach deszczu mogą je uszkodzić. Wśród herbicydów przedwschodowych są również zarejestrowane takie preparaty, które można jeszcze zastosować we wczesnych fazach rozwojowych, gdy rośliny ziemniaka mają około 5 cm wysokości, np. prosulfokarb + metrybuzyna.
Substancje aktywne zwalczające rdestówkę powojowatą do przedwschodowego stosowania: chlomazon, linuron, linuron + chlomazon, metrybuzyna, metrybuzyna + chlomazon, pendimetalina, pendimetalina + chlomazon, prosulfokarb + metrybuzyna.
Herbicydy aplikowane po wschodach ziemniaka powinny być zastosowane najpóźniej do momentu zwierania roślin w rzędach, co zapewni pokrycie chwastów i niezatrzymywanie się cieczy użytkowej na roślinach ziemniaka. Ze względu na długość okresu karencji herbicydy powschodowe nie mogą być stosowane w uprawie na najwcześniejszy zbiór!
Substancje aktywne zwalczające rdestówkę powojowatą do powschodowego stosowania: bentazon i metrybuzyna. Metrybuzyna zastosowana po wschodach może powodować na niektórych odmianach ziemniaka objawy fitotoksycznej reakcji.
Opracował: dr inż. Janusz Urbanowicz